Montaż przewlekany THT


Czym THT różni się od SMD?


Czynności montażowe płyt PCB wykonywane są na elementach SMD oraz THT. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z montażem powierzchniowym, natomiast w drugim – z przewlekanym. Różnica między nimi jest zasadnicza:


Przytwierdzanie elementów SMD przebiega bezpośrednio na płycie przy użyciu specjalnych past lutowniczych lub klejów.

Montaż THT polega z kolei na wprowadzaniu cienkich drucików w otwory znajdujące się w płycie PCB.


Jak wygląda proces lutowania THT?


Przytwierdzanie elementów THT przebiega ręcznie lub półautomatycznie, a każda z tych metod jest zgodna ze standardami IPC. W jaki sposób przebiega przewlekanie? Do przytwierdzenia elementów konieczne jest przeprowadzenie drucików przez otwory w płytce PCB. Następnie, w celu przymocowania ich do ścieżek przewodzących, poddawane są lutowaniu.


Montaż ręczny wymaga ogromnej dokładności - realizacją tego zadania zajmują się wysoce wyspecjalizowani pracownicy posiadający wieloletnie doświadczenie. Półautomatyczne lutowanie przeprowadzane jest na fali lutowniczej i dedykowane zwłaszcza tym komponentom, których montaż należy do trudniejszych czynności. Płytka, wraz z dodatkowymi elementami, zostaje przyłożona do cienkiej warstwy cyny, który spaja ze sobą wszystkie części, tworząc wytrzymałe połączenia niezbędne do prawidłowego działania obwodu drukowanego.


Zdarza się, że elementy elektroniczne wchodzące w skład płyty i obwodów poddane zostają nakładaniu powłok ochronnych. Celem tego zabiegu jest ochrona komponentów przed wpływem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami. Do pokrywania elementów używa się najczęściej specjalnych żywic.


W celu zachowania wysokiej jakości obwodów drukowanych oraz zminimalizowania błędów lutowanie wieńczy inspekcja optyczna. Podczas kontroli każdy z elementów jest dokładnie sprawdzany pod kątem występowania zwarć lub przerwań co wskazywałoby na nieprzylutowane elementy.


Zalety i wady montażu przewlekanego THT


Montaż przewlekany THT odbywa się w sposób precyzyjny, z zachowaniem najwyższej jakości wykonania spoiw. Proces łączenia płyt PCB z elementami THT możliwy jest dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń lutowniczych oraz wysokich kwalifikacji naszych specjalistów. W ten sposób montowane elementy posiadają dłuższą żywotność i ściślej przylegają do płyty.

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
ROZUMIEM